Jean Sibeliuksen syntymäpäivä 8.12.2024

Ainola talvisessa iltahämärässä, valot hohtavat ikkunoista jamaa ja katto ovat lumen peitossa
01.10.2024
– 08.12.2024

Vietämme Jean Sibeliuksen syntymäpäivää ja suomalaisen musiikin päivää Ainolassa sunnuntaina 8.12.2024.

Museoalue on avoinna ja haudalle on vapaa pääsy kello 8.00-16.00. Polku haudalle on valaistu lyhdyin. Kulku alueella omalla vastuulla, tiet ja polut voivat olla liukkaita.

Kahvilassa on tarjolla perinteinen taatelikakkupala ja kahvi noin sadalle kävijälle. Aino Sallinen soittaa jouluista pianomusiikkia kello 11.00 ja 13.00. Istumapaikkoja on rajoitetusti. 

Museorakennus on päivän ajan suljettu.

Museorakennuksessa järjestetään illalla konsertti kello 16.00, jossa esiintyvät Hanna Hasu, sopraano ja Kiia Nordlund, piano. Ohjelmassa on Jean Sibeliuksen yksinlauluja ja pianosooloteoksia. Konsertin kesto on noin tunnin, ei väliaikaa.

Konsertti on loppuunmyyty. Ei myöhästyneitä sisälle. Alueen portti suljetaan konsertin alkaessa. Museorakennus on talviaikaan viileä ja alueella kulku omalla vastuulla. 

Tiedustelut info@ainola.fi.